Salofalk 250 Mg 30 Supozituar

# A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
ÖNEMLİ UYARI:
Doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanımı sağlığınıza ciddi zararlar verebilir!
Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından sitemiz sorumlu tutulamaz.

Üretici Firma Ali Raif İlaç San. A.Ş. ARİS

Etken Madde: Mesalazin

Kategori: Gastroenteroloji & Hepatoloji/Antienflamatuar

Fiyat 31,81 TL

Barkod No 8699543890029

Formülü:

60 g'lık Salofalk Lavman süspansiyonu; 4.0 g Mesalazin (5-aminosalisilik asit) içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Ülseratif kolitin akut ataklarının (alevlenme) tedavisinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Ciddi karaciğer ve böbrek fonksiyonu bozukluklarında ve gastro-duodenal ülser vakalarında, patolojik kanama eğilimi görülen vakalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Salofalk, gebeliğin son birkaç haftasında, yeni doğmuş bebeklerin tedavisinde kullanılmamalıdır.

Gebeliğin ilk üç ayında, ancak tıbbi zorunluluk olduğu takdirde kullanılmalıdır.

Emzirme sırasındaki kullanım için yeterli bilgi mevcut değildir. Ancak, ilacı kullanan anneler, bebeklerini emzirmekten kaçınmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Alerjik cilt kızarmaları, ilaç tedavisine bağlı hiperpreksi, bronş spazmı ve Lupus eritematozus benzeri sendrom gibi, doza bağlı olmayan aşırı duyarlılık reaksiyonları görülebilir.

Yüksek methemoglobin seviyelerine rastlanabilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜ TAKDİRDE DOKTORUNUZA DANIŞINIZ.

İlaç etkileşimleri:

Salofalk ile birlikte alındığında sülfonilürelerin hipoglisemik etkisi artabilir. Kumarin türevleri, metotreksat, probenesid, sülfinpirazon, spironolakton, furosemid ve rifampisin gibi ilaçlarla etkileşebileceği hatırda tutulmalıdır. Salofalk, glukokortikoidlerin midedeki advers etkilerini şiddetlendirebilir.

Kullanım şekli ve dozu:

Hekim tarafından başka bir şekilde önerilmedikçe; Bir şişe Lavman içeriği, yatmadan önce tarifen uygulanmalıdır. Salofalk Lavman ile en iyi sonuçlar, ilaç uygulanmadan önce barsak lavajı (temizliği) yapıldığında alınmaktadır.


Lavman içeriğinin, homojen hale getirilmesi için şişe, uygulamadan önce iyice çalkalanmalıdır. Lavman uygulanacak kişi sol tarafına uzanmalı, sol bacağını uzatmalı ve sağ bacağını karnına doğru çekmelidir (bkz.Şekil). Salofalk Lavman'ın koruyucu kapağı açılarak, vazelinli aplikatör makata, ucu karın boşluğuna bakacak yönde uygulanmalı ve ileriye doğru itilmelidir. Aplikatör adı verilen ince, vazelinli kısım, makata iyice uygulandıktan sonra, akordeon şekilli şişe, içindeki ilaç tamamen boşalıncaya kadar, arkasından öne doğru sıkıştırılmalı, uygulama tamamlandıktan sonra ise Salofalk Lavman aplikatörü makattan çıkarılmalıdır.


İlacın uygulandığı yatar pozisyon, 30 dakika süre ile korunduğunda, ilacın barsakta dengeli bir şekilde dağılımı sağlanmaktadır. Ayrıca en iyi tedavi sonuçları; ilacın uygulandığı yerde gece boyunca, uzun süreli kalması sağlandığında elde edilir.


Tedavi süresi, hekim tarafından belirlenmelidir.


Akut atakların Salofalk Lavman ile tedavisinde genellikle 6-12 haftalık uygulama yeterli olmaktadır. Salofalk Lavman, akut atak sonlandıktan sonra kullanılmamalı, gerekiyor ise tedaviye farklı bir Salofalk formu ile devam edilmelidir.


NOT: Salofalk Lavman, kutu üzerindeki son kullanım tarihinden sonra kullanılmamalıdır.

Dozaşımı ve Tedavisi :

Dozaşımı durumunda; gastrik lavaj, diürezi teşvik etmek için i.v. elektrolit transfüzyonu yapılır. Spesifik bir antidotu yoktur.
Anahtar Kelimeler: Salofalk 250 Mg 30 Supozituar prospektüsü, neler için kullanılır, etkileri, Salofalk 250 Mg 30 Supozituar yan etkileri, Salofalk 250 Mg 30 Supozituar fiyatı, ilaç bilgileri